Bize başvurmak için arayın:

(0090) 0212 652 93 14

Polen , toz ve kurumdan doğal korunma.

(İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr Ahmet Rasim Küçükusta,ilkbahar mevsiminin gelmesiyle havada yoğun şekilde polen oluştuğunu,polenlerin de’’saman nezlesi’’olarak bilinen alerjik nezleye sebep olduğunu bildirdi.

Prof. Dr.Küçükusta. Baharın gelmesiyle birlikte halk arasında’’çiçek tozu’’olarak tanımlanan polenlerin çeşitli hastalıklara  yol açtığına dikkati çekti.

‘’Polenler’saman nezlesi’ olarak da bilinen alerjik nezleye sebep olur.İlkbaharın geç ya da birden gelmesi,havada yoğun polene yol açar’’diyen Prof.DR.Küçükusta,en çok alerji oluşturan polenlerin ise meşe,kayın ve dişbudak gibi ağaç,ayrık otu.kuzukulağı ve tatlı ilkbaharotu gibi çayır ve çimen ile arpa,buğday ve yulaf gibi hububat polenleri olduğunu söyledi.

KORUNMA YOLLARI

Saman nezlesinin,tedavisi edilmemesi halinde astımın öncü belirtilerinden olduğunu da kaydeden Prof.Dr.Küçükusta,polenlerden korunma yollarını şöyle sıraladı:’’Hangi polenlere alerjik olduğunu bilmeli.Polenlerine alerjik olunan bitkilerden uzak durulmalı.Evin kapı ve pencereleri sıkıca kapatılmalı.

Evde ve otomobilde polen filtireli kilima kulanılmalı.

 (Pencerelerde Polen Tak kullanılmalı.)

Evdeki polen miktarı çok fazla ise hava temizleyiciden

yararlanmalı.

  Polenlerin atmosferde yoğun olarak bulunduğu zaman larda (sabahın erken saatleri,sıcak,kuru ve fırtınalı havalar) dışarı çıkmamaya özen göstermeli.

  Mutlaka dışarı çıkılacaksa,ağız ve burunu koruyan maskeler kullanılmalı.

  Polen mevsiminde açık havada spor ve egzersizden kaçınılmalı.Polen zamanı ağaçlık,çimenlik yerlere gidilmemeli,deniz kenarları tercih edilmeli.Dışarıda mutlaka güneş gözlüğü kullanılması ve eve gelince gözlük bol suyla yıkanması.Ayrıca şapka takılmalı.

Şapka takılmıyorsa saçları yatmadan önce mutlaka yıkanmalı.Çünkü saçlara polen yapışmış olabilir.

Günlük kıyafetler,eve gelir gelmez yatak odası dışında bir yerde hemen değiştirilmeli.Bu mevsimde polenlerden kaynaklanan aşırı hapşırma,burun tıkanıklığı,sinüslerde iltihap,gözlerde yaşarma gibi şikayetler varsa,mutlaka tedevi edilmeli.

                                                                   Dergiden alıntı

Polen Tak
Turk Germanen